04.01.2021, гр. София - Във връзка с предстоящото изменение на Общия

...
  04.01.2021, гр. София - Във връзка с предстоящото изменение на Общия
Коментари Харесай

София проучва опита на чужди градове заради новия план на столицата


 

04.01.2021, гр. София  - Във връзка с идното изменение на Общия организационен план (ОУП) на Столична община е направен анализ на избрани образци от световната градоустройствена процедура. Инициативата е на общинското предприятие  София проект, което разработва заданието за изменение на проекта. Подготовката на разбора е предоставена на  Павел Янчев - проектант и урбанист, живеещ и работещ в Брюксел, но със мощна ангажираност в проекти за възстановяване на градската среда в София. Целта на изследване то е да потърси новаторски подходи в градоустройствената процедура по света, които да вдъхновят нови модели и политики в градското планиране на Столична община. Изследването разглежда практиките при създаването на съвременни общи устройствени планове в три града със подобен профил: Прага, Тирана и Антверпен.  

Пълният анализ можете да видите  

Новите проекти на трите града реформират наследената от XX век градоустройствена процедура, която се базира главно на функционално зониране. Те съчетават в себе си ясни урбанистични визии и цели, строги и гъвкави регулации, предпочитани стратегически планове. За задачата е основана модерна система за наблюдаване и разбор на градските процеси, която интегрира в себе си статистически и географски данни. Тя разрешава да се наблюдават резултатите от използването на градските политики и да се възнамерява бъдещото развиване на града. Процесът по създаването на системите е напреднал в друга степен в трите града.  

Плановете на Прага, Тирана и Антверпен включват няколко общи основни цели. Една от тях е ограничението на разрастването на градовете в околния ландшафт. Едновременно с това всеки град се пробва да вкара ясни правила за строителството на високи здания, като за тази цел са избрани съответни територии. Особено внимание е отделено на тематиката за устойчивото и екологично развиване на града, опазване на чистотата на водата, въздуха и биоразнообразието. Основен детайл във всички проекти е устойчивата подвижност, която освобождава градовете от автомобилната взаимозависимост и се пробва да ускори ролята на пешеходството, градския превоз и велосипеда. И трите проекта обръщат внимание на качеството на обществените пространства, като пазят скъпите градски структури – културно-историческо завещание, присъщи градски форми, естествен ландшафт и други. 

Плановете съдържат както по-строги „ твърди “, така и по-гъвкави „ меки “ правила, които да разрешават мощна отбрана на избрани елементи от застроената среда и независимост в други аспекти. Безкомпромисни са регламентите за отбрана на градските обществени пространства, парковете, градините, околоградския ландшафт и биоразнообразието. По-гъвкавите правила в плановете са свързани с по-голяма независимост при избора на функциите, заложени в частните инвестиционни планове. 

Всеки план предвижда събития и акции, които осведомят и въвличат обществото в дебат относно неговите предвиждания. Това включва организирането на големи събития за представянето на плановете в избрани фази от подготовката и изпълнението им, както и дебати с фокус групи на квартално равнище. Целта е да се реализира консенсус за бъдещото развиване на града сред жителите, администрацията и бизнеса.  

Повече информация за стадиите и напредъка на процеса по изменение на Плана на София можете да откриете   
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР